Rdzenie rozprężne w formach wtryskowych

Najbardziej zużywanym elementem maszyn do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych są formy wtryskowe. Zarówno, kiedy mówimy o systemach na zimno, jak i na gorąco, mamy na myśli stalowe elementy, które są wykonywane w narzędziowniach, przez doświadczonych inżynierów i technologów. W dzisiejszych czasach kształtki są wyposażone w bardzo wiele dodatkowych mechanizmów, których zadaniem jest usprawnienie całego procesu produkcji.

Mechanizm do usuwania wyprasek z form

rdzenie rozprężneDodatkowe mechanizmy nie tylko usprawniają cały proces, ale również sprawiają, że jest on znacznie bardziej bezpieczny dla operatora. Specjalne układy hydrauliczne sterują bowiem obiema połówkami formy wtryskowej, dbając o to, aby w odpowiedni sposób wykonywała swoją pracę. Podobnymi mechanizmami są rdzenie rozprężne, których zadaniem jest uwalnianie i wysuwanie wypraski z wnętrza formy. Dzięki temu układowi operator nie musi własnoręcznie otwierać formy, co minimalizuje ryzyko wypadku (poparzenia lub nieoczekiwanego zatrzaśnięcia się stalowych, ciężkich elementów). Rdzeń rozprężny musi być dopasowany do rodzaju danej formy. Oznacza to, że duże znaczenie ma ilość wykonywanych jednorazowo wyprasek. Również rodzaj tworzywa, wielkość detali oraz to, czy mówmy o wtryskach podgrzewanych czy nie – ma ogromne znaczenie dla systemu rozprężającego. Te detale decydują bowiem o tym, z jaką siłą powinien zadziałać rdzeń, aby nie uszkodzić wyprasek.

Mechanizm odpowiedzialny za wydobywanie elementów jest sterowany tym samym komputerem co cały układ. To oznacza, że współpracuje z innymi elementami wyposażenia maszyny oraz wykorzystuje dane pozyskane przez czujniki. Największe znaczenie będzie miał czujnik temperatury, ponieważ forma powinna otworzyć się dopiero wtedy, gdy całe tworzywo zdąży zastygnąć.